FAYDALI BİLGİLER
TERLİĞİNİZİN ÖMRÜNÜ NASIL UZATABİLİRSİNİZ?

-Terliğinizi satın alırken, hem sağ hem de sol tekini mutlaka deneyin.
-İstenmeyen kokuları gidermek için, günün sonunda terliğinizi havalandırın.
-Islak ya da nemli terliğinizi asla radyatör, soba, güneş ışığı altında kurumaya bırakmayın, her zaman oda sıcaklığında kurutun.
-Süet, nubuk terliklerinizi yağmurlu havalarda kullanmayın.
-Poliüretan tabanlı terlikler özelliği itibariyle ısı yalıtımı yapar, kaymaz ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Asit, yağ, deterjan gibi kimyasalların bulunduğu ortamlarda kullanmayınız.

DERİ TERLİKLER
-Ayağın şekline ve yürüyüş tarzına bağlı olarak deride kırışmaların olması doğaldır. Bakımı, kendi renginde veya naturel boya ve cila kullanılarak yapılmalıdır.

KUMAŞ TERLİKLER
-Sabun tozu ile elde, fırçalanarak yıkanmalıdır.

SUNİ DERİ TERLİKLER
-Suni deri terliklere sinen ayak kokusunu gidermek için, ayağın temas ettiği yerleri sık sık sabun tozu ile siliniz.
-Terliğinizin tokalarının oksitlenmemesi için, tuzlu suyla temas etmiş terliklerinizi daha sonra normal suyla durulayınız.
AYAKKABIYI UZUN YILLAR GİYME KORUMA YOLLARI:

» Ayni ayakkabı her gün giyilmemeli.
» Formu bozulmaması için ayakkabı giyildikten sonra 24 saat (bir gün) dinlendirilmeli.
» Giymediğiniz ayakkabıyı tahta kalıplarda muhafaza edin. Bu şekilde ayakkabı fazla nem almayacak ve çatlakların oluşumunu engelleyeceksiniz.
» Islak ayakkabıları ısıtıcıların yanında kurutmayın. Sıcağın etkisi ile derileri çatlar ve kurur.
» Süet benzeri ayakkabıların üzerlerine su geçirmez sprey sıkarak koruyun.
» Kaliteli ayakkabı boyası kullanın, kalite boya ile sık sık sık boyayın ve badem yağı kullanmak cilalayın.

AYAKKABI BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Diş macunu ile ayakkabı bakimi; Kanvas kumaş ayakkabıların üzerini, diş macunu sürülmüş bir bez ile siliniz. Silme işleminde fazla bastırma yapmayın mümkün oldukça nazik şekilde silin. Sildikten sonra kuru beyaz bir bez ile kurulayın.

Karbonat ile ayakkabı bakimi; İki yemek kasığı kadar karbonatı sıcak su ile karıştırın. Temiz bir bezi bu karışımla ile ıslatıp lekeliyi yerleri silebilirsiniz. İşlemi ayakkabıdaki lekeler çıkana kadar uygulayın. Lekeler çıktıktan sonra kuru ve temiz bir bez ile kurulayın.

Bulaşık deterjanı ile ayakkabı bakimi; Bir miktar suyu ısıtın ve içerine 3-4 damla deterjan ekleyip karıştırın. Leke bırakmayacak bir bez yardımı ile lekeleri silin. Kullanacağınız bez türleri saten veya ipek tarzı parlak kumaş türleri OLMASIN.

Aseton ile ayakkabı bakimi; Birkaç damla asetonu bir parça pamuk yardımı ile lekeli bölgeler üzerine sürün. Bebek pudrası ve vazelin kullanarak ayakkabımızı cilalıyoruz. Bu şekilde ayakkabın ömrü oldukça uzayacaktır.

Silgi ile ayakkabı bakimi; Sentetik kumaşlı ayakkabıları renk bırakmayacak bir silgi ile silebilirsiniz. Süet ayakkabıları ise fazla yıpratmadan (zedelemeden) fırçalayın. Tozlardan temizlenmiş süet ayakkabınızı silgi yardımı ile lekeli olan kısımlarını silin.

Vazelin ile ayakkabı bakimi; Rugan ayakkabıları hafif ve nazik şekilde vazelin sürerek temiz bez ile silin. Bu işlem sonunda ayakkabılarınız eskisi gibi parlayıp yeni görümüne gelecektir.

AYAKKABI BAKIMDA YANLIŞ YAPILANLAR:

Ayakkabı ıslandığında kalorifer veya soba tarzındaki ısıtıcıların yanına kesinlikle koymayın. Birçoğumuzun yaptığı hatalardan biridir ayakkabıyı kurutmak için sobanın yanına koymak. Isıtıcıların yanında kurutulmaya bekletilen ayakkabıların derilerinde çatlamalar meydana gelecek ve zaman içerisinde dönüşü olmayan yırtık vs. tarzındaki sorunları doğuracaktır.

Çamurlu ayakkabıları silerken yaptığımız hata ise, sert şekilde silmektir. Ayakkabının üzerindeki çamuru temizlemek için sert darbeler ile sildiğimiz de üzerindeki koruma tabakasına da zarar veriyoruz. Onun yerine hafif ıslatılmış bez yardımı ile yumuşak hareketler ile nazikçe silin.

Copyright © 2017 kevserterlik.com | Her hakkı saklıdır.